۱۳۹۸-۰۲-۱۸
محمد مهدی‌نژاد‌نوری خبر داد:

حمایت آستان قدس رضوی از ایده‌های برتر در زمینه تولید پلیمرهای زیست تخریب پذیر

معاون علمی آستان قدس رضوی از حمایت این آستان مقدس از ایده‌های برتر در زمینه تولید پلیمرهای زیست تخریب پذیر خبر داد.

به گزارش آستان نیوز، محمد مهدی‌نژاد‌ نوری در نشست خبری «چالش پلیمرهای زیست تخریب پذیر» که صبح امروز با حضور اصحاب رسانه در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به مضرات استفاده از ظروف و پلاستیک لیوان‌های یک بار مصرف که قابل جذب در محیط زیست نیستند، گفت: سالانه حجم بالایی از این اقلام در حرم مطهر رضوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: متاسفانه استفاده از این اقلام باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی می‌شود و به راحتی قابلیت جذب در محیط زیست را ندارند. همچنین عدم بازیافت از دیگر مشکلات استفاده از این اقلام است.
معاون علمی آستان قدس رضوی افزود: دنیا امروزه به سمت استفاده از پلیمرهای زیست تخریب پذیر رفته است یعنی به جای اینکه از این پلیمرها استفاده شود، تولید پلیمرهایی را در دستور کار خود دارند که بعد از استفاده به راحتی در طبیعت تجزیه شود و آلودگی زیست محیطی ایجاد نکند.
وی ابراز کرد: بحث چالش فناوری پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر از سال‌ها قبل دغدغه آستان قدس رضوی بوده است، ولی رفع مشکلات این حوزه نیازمند مشارکت و همکاری بخش‌های دولتی و خصوصی کشور است.
مهدی‌نژاد نوری ابراز کرد: امروزه برگزاری جلسات چالش فناوری در دنیا مرسوم شده است و در این جلسات ایده‌های افراد مختلف ارائه می‌شود و با نظر هیئت داوران برترین ایده‌ها معرفی می‌شوند و معاونت علمی آستان قدس رضوی نیز اقدام به برگزاری چالش پلیمرهای زیست تخریب پذیر کرده است.
معاون علمی آستان قدس رضوی بیان کرد: آستان قدس رضوی قطعا از طراحان برترین ایده‌ها در زمینه تولید پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر حمایت می‌کند تا ضمن ایجاد فضاهای کسب ‌وکار جدید متناسب‌ترین محصول تولید و مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر نیز برخی ظروف زیست تخریب‌پذیر که موسوم به ظروف سبز هستند با استفاده از چوب و کاغذ در کشور تولید شده، اظهار کرد: تولید این ظروف هزینه بالایی دارد و معاونت علمی آستان قدس رضوی به دنبال تولید باکیفیت‌ترین و کم‌هزینه ترین محصول در این زمینه است.
مهدی‌نژاد نوری عنوان کرد: در برخی موارد طرح‌های بسیار خوبی ارائه شده ولی به دلیل هزینه بالای تولید آن مورد حمایت قرار نگرفته است و طرح‌ مشابه با همان کیفیت و حتی بهتر و با قیمت پائین‌تر مورد حمایت قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: نفوذ ناپذیری ذرات گازی توسط ظروف تولید شده و عدم تخریب‌پذیری محیط‌زیست نیز باید در این محصولات وجود داشته باشد تا صاحب ایده و فکر بتواند از حمایت‌های مجموعه‌های مختلف تولیده‌کننده همچون معاونت علمی آستان قدس رضوی برخوردار شود.
مهدی‌نژاد نوری بیان کرد: ثبت نام در چالش پلیمرهای زیست تخریب پذیر که با همکاری معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری و پارک علم و فن‌آوری در حال انجام است، از اسفندماه سال گذشته شروع شده است و تا آخر اردیبهشت ماه نیز ادامه دارد.
وی ادامه داد: طرح‌ها و ایده‌های این چالش تا هفته اول خرداد ماه قابل پذیرش است و پس از داوری هیئت داوران طرح‌های و ایده‌های برتر در 22 خرداد ماه انتخاب و در مراسمی که در تاریخ 30 خرداد ماه برگزار می‌شود، طراحان طرح‌های و ایده‌های برتر مورد حمایت معاونت علمی آستان قدس رضوی قرار می‌گیرند.
مهدی‌نژاد‌نوری یادآور شد: علاقه‌مندان به شرکت در این فراخوان می‌توانند با مراجعه به سایت معاونت علمی آستان قدس رضوی به نشانی sti.razavi.ir و سایت شتاب دهنده هاوش ضمن کسب آگاهی‌های لازم برای شرکت در این چالش ثبت‌نام و طرح‌ها و ایده‌های خود را ارسال کنند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود