۱۳۹۸-۰۲-۱۷

دومین نشست خادمیاران علمی آستان قدس در یزد برگزار شد

راه اندازی قرارگاه جهادی- تخصصی معاونت علمی آستان قدس در لرستان، رویداد های کارآفرینی اجتماعی در مناطق محروم و حمایت از ایده های برتر اشتغال، تربیت مربی و تبیین سبک زندگی اسلامی، نشست های آزاداندیشی در قالب طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی اولویت های خادمیاری علمی سال 98 اعلام شد.

دکتر مهدی بادپا مسئول دبیرخانه خادمیاران علمی آستان قدس رضوی در یزد در گفتگو با خبرنگار آستان نیوز گفت: این جلسه با حضور معاون علمی آستان قدس، رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی و رئیس بنیاد پژوهش های اسلامی این آستان مقدس برگزار شد.
وی افزود: در این نشست رابطین کانون های علمی خادمیاری استانها و هیئت علمی شناخته شده در استان حضور داشتند تا دیدگاه ها، گزارش عملکرد و چشم انداز سال ۹۸ را ارائه دهند.
بادپا تصریح کرد: جمع بندی در این نشست به این صورت شد که چون رابطین علمی استانها غالبا اساتید دانشگاه هستند و با مدل منطقه بندی وزارت علوم کار کردند، براساس تقسیم بندی های وزارت علوم، استانها را به ۱۰ قسمت تقسیم نمودیم و قرار بر این شد که نشست های بعدی ما بصورت سفر استانی در جمع کانون‌های شورای استانها و خادمیاران استانی و شهری رضوی برگزار شود تا علیرغم انتقال تجربیات و نظام مسائل به مسئول کانون های علمی، با خادمیاران فعال در سطح استانها و بعضا شهرستانها نیز جلساتی داشته باشیم تا ارتباط منسجم تر و عمیق تری با شبکه خادمیاران علمی کشور برقرار گردد.
وی ادامه داد: یکی از اتفاقات خوب این نشست، قرار شد قرارگاه تخصصی- جهادی برای کمک به سیل زدگان لرستان تشکیل دهیم لذا دکتر سیامک بهاروند رابط علمی آستان قدس در استان لرستان و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان و واحد خرم آباد به عنوان مسئول قرارگاه جهادی خادمیاران علمی در لرستان معرفی شدند.
بادپا افزود: در منطقه لرستان در مرحله اول امداد رسانی گل و لای از خانه های تخلیه و جمع آوری شد اما باغ های مردم هنوز در گل و لای مدفون شدند. قطب انجیر کشور در آن منطقه نابود شد. گروه های جهادی در منطقه مشغول هستند اما درختان و باغات در حال خفه شدن و مرگ هستند لذا امدادرسانی باید با قوت ادامه یابد و در مرحله دوم و سوم امدادرسانی مناطق سیل زده به حضور گروه های جهادی نیاز دارند. الان مردم و گروه های جهادی تنها با بیل و کلنگ برای نجات درختان در حال تلاشند اما ما از کانون های خادمیاری علمی در استانها و اساتید رشته های کشاورزی و باغداری می خواهیم تا اگر راهکار علمی مناسب جهت نجات درختان وجود دارد با ارتباط با کانون های خادمیاری علمی در استانها به کمک مردم سیل زده بشتابند. از سوی دیگر نیاز به سایر نیازهای تخصصی و عمومی نیز می باشیم.
وی ابراز داشت: محور دوم فعالیت های خادمیاری در سال98 باتوجه به شعار سال، اولویت دوم ما بعد از کمک به مناطق سیل زده، توجه و بکارگیری خادمیاران علمی در راستای "رونق تولید" و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه است تا از ظرفیت خادمیاران علمی استفاده شود و آنها در رابطه با شغل، اقتصاد جامعه و کمک به معیشت مردم فعالیت های را انجام دهند.
بادپا گفت: در این راستا با " برگزاری رویداد های کارآفرینی و بویژه کارآفرینی اجتماعی برای مناطق محروم"، و حمایت از " ایده های برتر خادمیاران علمی و نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان در استان‌ها" برای نیل به این اهداف برنامه داریم.
وی اظهارکرد: محور سوم فعالیت سال خادمیاران علمی، در راستای منویات تولیت آستان قدس رضوی آیت الله مروی و بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری توجه و برنامه ریزی جهت "تربیت مربی و تبیین سبک زندگی اسلامی" است. لذا این طرح که با پیشنهاد مدیر نمایندگی آستان قدس در استان یزد مطرح شد، مورد موافقت معاون محترم علمی و رابطین علمی در استانها قرار گرفت لذا  دبیرخانه گفتمان سبک زندگی اسلامی در یزد با محوریت عنوان خانواده و سبک زندگی اسلامی تشکیل می شود.
محور چهارم خادمیاران علمی در سال 98، برگزاری "نشست های آزاداندیشی در قالب طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی" است. این طرح از فروردین 98 است که با انجام تفاهم نامه بین همکاری معاونت علمی آستان قدس، دبیرخانه انجمن های علمی حوزه علمیه قم، دانشگاه آزاد اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به عنوان پایلوت در 8 استان کشور بطور هفتگی در حال انجام است و مولفان کتاب های سال جمهوری اسلامی و کتاب های سال حوزه علمیه، با پیشنهاد دانشگاه های مورد نظر، دعوت می شوند و با حضور ناقد و داوران، در جمع اساتید و دانشجویان نخبه، طرح و کتاب خود را ارائه نموده و در بوته نقد می گذارند. لذا برگزاری چنین جلساتی، در ارتقاء سطح اساتید و نخبگان دانشجو و پویاتر شدن ایده های مولفان کتابها و سطح حوزه و دانشگاه و بیان و تبیین گفتمان علمی انقلاب و اسلام مفید می باشد.
مسئول دبیرخانه خادمیاران علمی آستان قدس گفت: در این نشست معاون علمی آستان قدس پیرامون فعالیت های پژوهشی که استان‌ها می‌توانند انجام دهند راهکارهایی را ارائه دادند و گفتند استان‌ها می‌توانند از این طریق پژوهش‌های خود را به دبیرخانه علمی خادمیاری ارائه دهند.
وی خاطرنشان کرد: با پیشنهاد حجه الاسلام وحدتی شبیری رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی و حجه الاسلام مرویان حسینی مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی انجام پژوهش ها و پایان نامه ها و پروژه های مرتبط با این دانشگاه و بنیاد به استانها اعلام شده و از ظرفیت خادمیاران علمی در راستای ارتقاء آنها بهره برداری شود همچنین پیشنهاد گردید تا نشست های گفتمانی و پژوهشی و کرسی هایی با محوریت خادمیاری علمی با همکاری دانشگاه  علوم اسلامی رضوی و بنیاد پژوهش های اسلامی در استانها تشکیل شود

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود