۱۳۹۸-۰۲-۰۵

برای مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی، نیازمند تحقق فناوری‌های جدید هستیم

معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: برای مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی، نیازمند این هستیم که بعضی از فناوری‌ها را در جامعه محقق کنیم تا باعث ایجاد اشتغال شود.
دکترمحمد مهدی‌نژاد نوری، در اولین رویداد ملی کارآفرینی اجتماعی (طرح ملی کنترل و کاهش آسیب اجتماعی) که در مجتمع کانون‌های فرهنگی و هنری دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در پیام گام دوم که خطاب به جوانان صادر کردند، فرمودند: «بهترین سرمایه کشور ما نیروی انسانی است».
 
وی افزود: در طرح‌هایی که مباحث کارآفرینی، به ویژه « کارآفرینی اجتماعی» را دنبال می‌کنند به نوعی فضایی ایجاد می‌شود که رابطه عرضه و تقاضا را به یکدیگر نزدیک می‌کند.
 
معاون علمی آستان قدس رضوی تصریح کرد: زمانی که در حوزه کارآفرینی اجتماعی ورود پیدا می‌کنیم با دو بُعد روبه‌رو می‌شویم؛ اول به دنبال آن هستیم که به صورت فردی و یا سازمانی عرضه شود تا برای اجتماع مفید باشد و دوم آن‌که به صورت جمعی کار و موضوعی را در نظر بگیریم که بتواند مورد استفاده گروه‌ها و قشرهای مختلف قرار گیرد.
 
وی اضافه کرد: برای مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی نیازمند آن هستیم که بعضی فناوری‌ها را محقق و در جامعه راه بیاندازیم تا باعث ایجاد اشتغال مفید شود، چراکه بیکاری منجر به  بروز ناهنجاری‌های مختلفی می‌شود، دوم اینکه به خودی خود با بعضی ناهنجاری‌ها مقابله کنیم؛ به عنوان مثال در حوزه پویانمایی و انیمیشن موارد جذابی را تولید کرده و در دسترس عموم قرار دهیم و ارزش‌های مهم را جایگزین بعضی ارزش‌های بی هویت  کنیم تا بسیاری از پدیده‌ها رخ ندهد.
 
مهدی‌نژاد خاطرنشان کرد: اگر از فناوری‌های جدید، ارتباطات و کارکردهای مناسبی که فراهم است، بتوانیم ارزش‌های مبنایی را در جامعه و سبک زندگی و ساده زیستی را به معنای واقعی نشان دهیم بسیاری از مشکلات مرتفع و افراد از ناهنجاری‌های جامعه دوری می‌کنند.
 
وی عنوان کرد: آستان قدس رضوی در آینده، بیشتر چنین فعالیت‌هایی را اجرایی می‌کند و چون از نهادهای علمی برخوردار است می‌تواند زبان عرضه کننده و همچنین زبان متقاضی و یا مصرف کننده را بهتر درک کند و با مدلسازی و الگوسازی بتواند عرضه و تقاضا را در کنار هم قرار دهد تا باعث رشد و شکوفایی و واقعی شدن توانمندی‌ها شود.
 
معاون علمی آستان قدس رضوی بیان کرد: فردی که کار علمی انجام می‌دهد چون مبتنی بر نیاز بوده است با نگاه به آینده و آینده پژوهی به سمت آن حرکت می‌کند تا آینده شغلی خود را تضمین کند و بخشی از این کارها در قالب رخدادهایی مانند این رویداد ملی اتفاق می‌افتد و شاهد استعدادهای خوب و شکوفایی آن‌ها در عرصه جامعه هستیم و امیدوارم آستان قدس رضوی بتواند در این مسیر در هر دو جنبه عرضه و تقاضا، وظیفه خود را به خوبی ایفا کند.
 
علیرضا عربشاهی دبیر اجرایی اولین رویداد ملی کارآفرینی اجتماعی نیز  در ادامه مراسم، طی سخنانی، اظهار کرد: این رویداد با هدف استفاده از ظرفیت‌های کارآفرینی اجتماعی در دانشگاه‌ها برگزار شد تا افراد مستعد و خلاق به منظور کمک به کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و ایجاد روش‌های نوآورانه پیشگیری شناسایی شوند.
 
وی گفت: این رویداد در پنج محور و یک بخش ویژه اقدام به پذیرش ایده‌ها کرده است و محورهای این رویداد شامل کنترل و کاهش طلاق و اعتیاد، آسیب‌های روانشناختی، تکدی‌گری و حاشیه نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی است.
 
دبیر اجرایی اولین رویداد ملی کارآفرینی اجتماعی خاطر نشان کرد: آسیب‌های نو پدید، بخش ویژه این رویداد است و این آسیب‌ها، مرتبط با فناوری‌های جدید ارتباطی است که آسیب‌‌های ناشی از استفاده از ماهواره، بازی‌‌های رایانه‌ای، فضاهای مجازی، تلفن همراه و اینترنت در این مجموعه قرار می‌گیرد.
 
عربشاهی اضافه کرد: در مجموع، 100 ایده به دبیرخانه این رویداد ملی رسیده است که 15 ایده به مرحله نهایی راه یافته است و در این مرحله سه ایده برتر انتخاب شده و مورد حمایت قرار می‌گیرد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود