۱۳۹۷-۱۲-۰۷

چالش فناوری پلیمرهای زیست تخریب پذیر

از کلیه شرکت های دانش بنیان،نخبگان و نوآوران دعوت می شود جهت شرکت در این چالش ثبت نام نمایند

شرح چالش:    

امروزه در ظروف و  بسته‌بندی ها به خصوص برای مواد غذایی از مواد پلاستیکی، نفتی، شیشه، فلزات و کاغذ استفاده می‌شود.

کاربرد این مواد معایب متعددی را به‌دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مهاجرت ترکیبات استفاده شده در فرمول‌بندی بسته‌بندی به ماده غذایی، ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و مشکلات بازیافت آن‌ها اشاره کرد.

توليد روزافزون پليمرهاي مقاوم به تخريب زيستي منجر به تجمع ضايعات پليمري در طبيعت شده و مشكلات زيست‌محيطي فراواني ايجاد مي‌كند و زباله‌های پلاستیکی به‌جا مانده همواره به‌عنوان معضل بزرگی برای محیط زیست مطرح هستند .

 مطالعات بسياري در زمينه تخريب زيستي پليمرها با هدف غلبه بر مشكلات زيست‌محيطي ناشي از تجمع پلاستيك‌ها در طبيعت در حال انجام است . بهترين راه‌حل براي رفع اين معضل، توليد پليمرهاي زيست‌تخريب‌پذير مي‌باشد

 تخريب زيستي مهمترين فرآيند در چرخش مواد در طبيعت مي‌باشد. پليمرهاي زيست‌تخريب‌پذير داراي خواصي شبيه به پليمرهاي پتروشيميايي هستند، که كاربردهاي وسيعي در صنعت دارند. اما مزيت بسيار مهم اين پليمر در مقايسه با پليمرهاي پتروشيميايي، قدرت زيست‌تخريب‌پذيري آن‌ها مي‏ باشد.

استفاده از اين گونه زیست پليمرها که به صورت گرانولهاي درون سلولي در ميکروارگانيسم‌هاي مختلف تشکيل مي‌شوند، راه حل مناسبي جهت رفع مشکلات زيست محيطي ناشي از توليد روزافزون پليمرهاي مقاوم به تخريب زيستي و تجمع ضايعات پليمري در طبيعت مي باشد.

ازاین‌رو، پژوهش‌های جدید به یافتن جایگزین‌های مناسب برای بسته‌بندی‌های متداول معطوف شده است. ‌پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر و سازگار با محیط زیست به‌عنوان راه‌حل مناسب برای این موضوع پیشنهاد می‌شوند.

 اما، استفاده از زیست‌پلیمرها در بسته‌بندی محصولات غذایی در برابر محدودیت‌های متعددی قرار دارد. شکنندگی، سفتی، ناپایداری گرمایی و نفوذپذیری زیاد نسبت به گازها و بخارآب در زمره عوامل اصلی محدودیت استفاده از زیست‌پلیمرها در صنایع غذایی هستند.

یکی دیگر از محدودیت ها هزینه تمام شده بالا نسبت به مواد پتروشيميايي می باشد که با توجه به حجم بالای استفاده از لیوان،ظروف یکبار مصرف و کیسه های حمل کفش در حرم مطهر رضوی ،توجیه پذیرنمودن استفاده از این زیست پلیمرهای تخریب پذیر یکی از مهمترین چالش ها می باشد.

در این چالش برآنیم تا به استفاده از ظرفیت علمی و فناوری شرکت های دانش بنیان و نخبگان و نوآوران با حفظ کیفیت و استانداردهای لازم استفاده از این مواد را اقتصادی نماییم.

 فرآیند برگزاری چالش:

این چالش در ۵ مرحله برگزار می‌شود.

ثبت نام اولیه:

داوطلبین شرکت در رویداد می توانند تا تاریخ اول خرداد ماه نسبت به ارسال طرح پیشنهادی خود به صورت فایل pdf از طریق سایت معاونت علمی آستان قدس رضوی اقدام نمایند.

اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول در تاریخ ۷ خردادماه اعلام خواهد شد.

برگزاری پیش رویداد چالش

به منظور آگاهی وکسب اطلاعات کاربردی ، پذیرفته شدگان مرحله اول در یک پیش رویداد آموزشی شرکت خواهند کرد تا ضمن آشنایی بیشتر با مسئله توسط مسئولین مربوطه، برای ارسال نمونه اولیه یا طرح مفهومی خود آماده شوند.

 

دریافت نمونه اولیه یا طرح مفهومی:

 شرکت‌کنندگان راه یافته به این مرحله می‌بایست حداکثر تا تاریخ ۲۰ خردادماه  طرح پیشنهادی خود را به صورت کامل در چارچوبی که از سوی دبیرخانه چالش فناوری در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، در سایت معاونت علمی آستان قدس رضوی بارگذاری نمایند.

لازم به ذکر است که در این مرحله اولویت با طرح‌های دارای نمونه‌ اولیه (با ارائه مستندات کافی) می‌باشد، اما طرح‌های مفهومی کاربردی نیز مورد پذیرش قرار خواهند گرفت. پس از اتمام مهلت ارسال (۲۰ خردادماه) و غربال آن‌ها (ارزیابی غیرحضوری) طرح‌های برگزیده شده به مرحله نهایی راه خواهند یافت.

رویداداصلی

در قالب یک رویداد نیم‌روزه، از صاحبان طرح‌های نهایی دعوت می‌شود تا طرح‌های خود را در حضور جمعی از مسئولین آستان قدس رضوی،سرمایه‌گذاران و حامیان بالقوه (مانند صندوق‌های توسعه فناوری، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، شتابدهنده‌های مرتبط، نمایندگان مراکز رشد فناوری، پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های صنعتی و دیگر افراد یا نهادهای حمایتگر و علاقمند) ارائه نمایند.

در پایان به طرح‌های برگزیده توسط نهادهای حامی و  سرمایه‌گذاران این مرحله تسهیلات حمایتی اعطا خواهد شد.

تاریخ برگزاری رویداد اصلی پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه است.

ساخت نمونه آزمایشگاهی:

برگزیدگان رویداداصلی ، دو ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی، یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود بسازند یا نمونه اولیه خود را تکمیل نمایند. دریافت تایید فنی نمونه‌های اولیه در این مرحله منوط به تکمیل مستندات آزمایشگاهی و ارائه نتایج آزمون‌های تعیین شده  خواهد بود.

طرح های برگزیده ، در اولویت عقدقرارداد خریدمحصولات مورد نظر توسط استان قدس رضوی قرار خواهند گرفت.
 


برای ثبت ایده اینجا کلیک کنید

منبع
چالش فناوری

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود