۱۳۹۸-۰۶-۱۲
محمد مهدی نژاد نوری:

افتتاح دفتر «توسعه محله تسهیل گری محلات انصار و اروند» یک دستاورد دانش بنیانی است

معاون علمی آستان قدس رضوی افتتاح دفتر «توسعه محله تسهیل¬گری محلات انصار و اروند» را یکی از دستاوردهای مهم دانش بنیانی برشمرد.

به گزارش آستان‌ نیوز، محمد مهدی نژاد نوری معاون علمی آستان قدس رضوی در آیین افتتاح دفتر توسعه محله تسهیلگری محلات انصار و اروند که با حضور مرتضی رجوعی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و سعید اکبریان مدیرعامل موسسه عمران و توسعه رضوی به همت دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در شهرک شهید رجایی برگزار شد، عنوان کرد: راه‌اندازی این دفتر نقطه عطف و تحولی در روند تکاملی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به شمار می‌رود.
وی بیان کرد: اینکه دانشگاهی غیر انتفاعی تمام ظرفیت‌های خود را در راستای کمک به محرومان و محرومیت‌زدایی پای کار آورده بسیار ارزنده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: وجه ارزشمند دیگر این اقدام، کاربرد علم و دانش در زندگی است؛ بحث دانش‌بنیان را غربیان مطرح کردند و ادبیات آن را توسعه دادند. دانش بنیان به این معنی است که باید از اصول علمی و دانشی برای هر تصمیمی بهره جست.
وی خاطرنشان کرد: از چندین سال پیش بحث ساماندهی محلات و مطابقت این مناطق با استانداردهای مناسب به لحاظ شکل و ساخت مطرح شد که مسئله بسیار پیچیده‌ای بود. این ساماندهی ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اشتغالزایی و.. دارد و طراحی مناسب آن مستلزم حضور مردم، شهرداری، استانداری، فرمانداری و... است.
این مقام مسئول گفت: از آنجایی که اکثر زمین‌های تصرف شده در مناطق حاشیه شهر، موقوفه آستان قدس رضوی است، این مجموعه در خصوص رفع مشکلات مردم ساکن در این مناطق ورود پیدا کرده و به صورت جدی ساماندهی آن را دنبال می‌کند.
وی افزود: در همین راستا دانشگاه امام رضا(ع) که دارای مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری است و در این خصوص تبحر خاصی دارد، با کمک سایر نهادها، پروژه ساماندهی محلات نابسامان را طراحی کرده است و دفتر توسعه محله تسهیلگری محلات انصار واروند نیز با همین هدف راه‌اندازی شده است.
مهدی‌نژاد ادامه داد: تلاش داریم در راستای باز‌آفرینی حاشیه شهر مشهد با استفاده ازظرفیت‌ها، محلاتی احداث شود که از استانداردهای مطلوب برخوردار باشد.
وی بیان کرد: این اقدام با انگیزه کاربرد علم در عمل و تمرکز دانشی صورت گرفته و توانمند‌سازی از جنس یادگیری از دیگر شاخصه‌های این اقدام بزرگ است، این عمل همچون ماهیگیری است که به جای ماهی دادن به مردم ماهیگیری را به آنان آموزش می‌دهد.
این مقام مسئول اظهار کرد: اگر محرومیت‌زدایی را صرف کمک مالی بدانیم و کمک مستقیم داشته باشیم هیچ سودی ندارد بلکه باید در زندگی به توانمندسازی و جلوگیری از محروم‌زایی توجه کنیم.
وی این اقدام بزرگ را که برای مردم و با حضور آنان رخ داده است، بسیار مبارک دانست و گفت: دانشگاه نقش منفعل ندارد بلکه نقش فعالی دارد و در این میان برترین و مهم‌ترین بحث، ایمان، اعتقاد و دلدادگی به امام رضا(ع) است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود