۱۳۹۸-۰۶-۱۲
مسئول امور خادمیاران علمی آستان قدس رضوی از برگزاری نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی با حمایت معاونت علمی آستان قدس رضوی خبر داد.

نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی با حمایت معاونت علمی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود

 

به گزارش پرتال معاونت علمی، دکتر مهدی بادپا در این باره به خبرنگار ما گفت: این طرح در قالب کرسی‌های ترویجی و نظریه‌پردازی پیش خواهد رفت و با تشکیل شورای عالی طرح در کشور و استان‌ها، با همکاری مجموعه معاونت علمی آستان قدس رضوی، دانشگاه آزاد اسلامی، دبیرخانه انجمن‌های حوزه، و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، موضوعات مورد نظر دانشگاه‌ها توسط شورای استانی انتخاب می‌شود.
وی ابراز کرد: در این طرح معرفی و بحث و نقد آثار فاخر و برگزیده کتاب سال، کتاب ماه و کتاب حوزه در آثاری که جوایزی گرفتند یا از محتوای علمی قابل قبولی برخوردار هستند در دستور کار قرار دارد.
این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون ۲ هزار و ۲۰۰ اثر فاخر در زمینه گفتمان انقلاب اسلامی تدوین و چاپ شده است، گفت: شناسایی آثار فاخر از طریق آثار منتخب در جشنواره‌های ملی سطح حوزه و کشور صورت می‌گیرد.
وی افزود: همچنین آثاری که از نظر علمی چندین بار داوری شده و در کتاب سال و کتاب حوزه مورد تقدیر قرار گرفته‌اند یا در مراحل رقابت با سایر آثار قرار داشتند، شناسایی و معرفی می‌شوند.
بادپا با بیان اینکه طرح گفتمان انقلاب اسلامی در راستای معرفی، نقد و ارائه آثار فاخری در مورد علوم انسانی اسلامی گام برمی‌دارد، گفت: در این نشست‌ها با انتخاب موضوع توسط دانشگاه، معاونت علمی آستان قدس رضوی شرایطی را برای یکی از اساتید مهیا کرده تا در جمع اساتید دیگر در دانشگاه ها از اثر خود دفاع کند.
وی ادامه داد: دفاع از آثار فاخر در نشست‌های گفتمان انقلاب، علاوه بر ترویج اندیشه صاحب اثر، اقدامی مهم در جهت تکمیل شدن آن اثر نیز خواهد شد. این اقدام در واقع همان عملیاتی شدن نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی است.
مسئول امور خادمیاران علمی آستان قدس رضوی اظهار کرد: محور نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی در حقیقت آثار فاخر علمی است که در شأن دانشگاه بوده و شرایط لازم علمی را دارا هستند. در برگزاری نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی سطح علمی آثار بسیار مهم است و تاکنون سختگیرانه در این جهت اقدام کرده‌ایم و از این پس نیز علمی بودن آثار برای حضور در نشست‌ها بسیار مهم است.
وی اضافه کرد: اولویت ما در نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی، اساتید و نخبگان اعم از چهره‌های دانشگاهی یا استانی هستند. شوراهای این گفتمان برای تأثیرگذاری بر روی نخبگان و اساتید برنامه‌ریزی کرده‌اند که باید اقدام شود. تأثیرگذاری بر روی نخبگان و اساتید می‌تواند جامعه را تحت تأثیر خود قرار دهد.
بادپا تصریح کرد: کارهای زیادی ازجمله انتشار مقاله و کتاب در بحث علوم انسانی اسلامی در کشور صورت گرفته است، اما متاسفانه در این زمینه گفتمان‌سازی و اطلاع‌رسانی دقیقی صورت نگرفته و لازم است زمینه برای معرفی آثار منتشر شده در حوزه علوم انسانی اسلامی فراهم شود.


برگزاری نشست گفتمان اسلامی؛ مصداق وحدت حوزه و دانشگاه
وی بیان کرد: برگزاری این نشست‌ها یکی از مصادیق بارز وحدت حوزه و دانشگاه است. این نشست‌ها می‌تواند گامی در مسیر رشد باشد و آزاداندیشی دینی را که مورد تأکید مقام معظم رهبری است ترویج کند.
این مقام مسئول گفت: مرحله اول طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی از بهمن ماه سال 97 آغاز شد و تا خرداد 98 در 8 استان کشور به صورت آزمایشی اجرا شد. مرحله دوم این طرح همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها در مهرماه سال 98 به طور همزمان در 23 استان کشور آغاز خواهد شد و در حال حاضر کارهای هماهنگی و پشتیبانی طرح در حال انجام است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود