۱۳۹۸-۰۵-۰۵
آیت الله جوادی آملی در دیدار با معاون علمی آستان قدس و اعضای هیئت مدیره بنیاد پژوهشهای اسلامی

جهانی فکر کنید، جهانی عمل کنید.

به گزارش پرتال معاونت علمی ، حضرت آیت الله جوادی آملی، به عنوان یکی از اندیشمندان گرانمایه و از مراجع عظام تقلید طی نشستی پیرامون اولویت ها و ماموریت های آستان قدس رضوی در حوزه علم و پژوهش، ارائه طریق نمودند.

ایشان با اشاره به این فقره از قرآن" لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ"  ( که سه مرتبه تکرار گردیده است درسوره توبه، آيه 33 ؛ سوره فتح، آيه 28 و سوره صف، آيه 9) و همچنین حدیث "الاسلام یعلوا و لا یعلی علیه" (من لا يحضره الفقيه، ج 4 ، ص 334) فرمودند بناي ما اين است که جهاني باشيم و بر جهان حکومت کنيم. پس اين ميشود هدف، اما رسیدن به این هدف نیازمند خط مشي و تعیین مسیر است.

ایشان با اشاره به فراز "مُحَقِّقٌ لِما حَقَّقْتُمْ" در زیارت جامعه کبیره، تحقق دین و نیل به هدف برتری اسلام در جهان را یکی از اهداف عالیه برشمرند و اضافه کردند، این یک جمله خبریست که به داعی انشاء صادر شده است یعنی خود به خود محقق نمی شود و میبایست در مسیر تحقق آن تلاش نمود. این امر، نشان میدهد که این کار شدنی است و بیان داشتند اين زيارتنامه ها بر اساس حديث  لَا تَنْقُضِ الْيَقِينَ أَبَداً بِالشَّكِّ وَ إِنَّمَا تَنْقُضُهُ بِيَقِينٍ آخَرَ  . (وسائل الشيعة، ج 1 ، ص 245) براي ما برهان است.

ایشان همچنین با اشاره به حدیث ثقلین اشاره داشتند،  قرآن و عترت بر اساس قاعده "لن یفترقا"  مطالب یکدیگر را تفسیر و تکمیل میکنند و موضوعی که در قرآن باشد اهل بيت تفسير ميکنند، مطلبي در اهل بيت باشد قرآن تبيين ميکند.

لذا اگر در زيارتها عرض ميکنيم «طِبتم و طابت الأرض الّتي فيها دُفِنتم»  يعني» هذه الأرض طيبة» که همین مشهد الرضا و کشور ایران است، آنوقت کبراي کلي را قرآن بيان کرده و فرموده است: «وَ الْبَلَدُ الطّیبُ یخْرُجُ نَبَاتُهُ بأذنِ ربّهِ » آيه قرآن هم جمله خبريه است به داعي انشا؛ يعني بر شما واجب است در این بلد طيب و طاهر، ميوه طيب و طاهر بدهيد.

آیت الله جوادی آملی با توجه به اهمیت نگاه جهانی در حوزه اولویت های علمی در آستان قدس افزودند: نه اينکه ما جهانی حرف بزنيم و خراساني فکر بکنيم، اينطور نباشد؛ يا جهاني حرف بزنيم و ايراني فکر بکنيم، اينطور نباشد. الآن همه زمينه ها آماده است يعني در طول هزار سال تا به حال اينطور اتفاق نيافتاده.

ایشان در پایان بیان داشتند: سعي همه شما مشکور باشد ولي راه طولاني داريد. کسي که ميخواهد برود مکه، اما در راه وقتي ميگويند کجا ميخواهي بروي ميگويد ميخواهم بروم بندرعباس يا جنوب، چرا مقطعي حرف ميزني؟! بگو ميخواهم بروم مکه. همه اين راهها درست است اما اينها بين راه هستند، بين راهي نباشيم.

لازم به ذکر است جلسه هیئت مدیره بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی روز پنج شنبه مورخ 3 مرداد 98 در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار شد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود